język angielski język rosyjski

BLOG

Przeczytaj, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem działalności.

Masz pomysł na biznes? Gratulujemy! Chcesz założyć działalność gospodarczą i nie wiesz jak to zrobić? Dobrze trafiłeś. Podpowiemy ci krok po kroku, jakie decyzje musisz podjąć zanim otworzysz firmę i co będzie ci potrzebne do jej rejestracji.

1.    Przedmiot działalności firmy – PKD

Czym ma się zajmować twoja firma? Przy rejestracji firmy będziesz musiał określić zakres działalności oraz wskazać przeważający rodzaj działalności gospodarczej. Służą do tego kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Wyszukiwarka kodów PKD (biznes.gov.pl)
Tabela kodów PKD (GUS)

Pomyśl także nad wypisaniem innych, pobocznych (pozostałych) rodzajów działalności i różnych usług pokrewnych, które mogą się rozwinąć w trakcie prowadzenia twojego przedsiębiorstwa. W każdej chwili możesz zmienić profil działalności poprzez zmianę kodów.

2.    Forma prawna

Masz możliwość prowadzenia działalności w formie:
– jednoosobowej działalności gospodarczej
– spółki cywilnej
i w obu tych przypadkach dokonujesz wpisu do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej),
– spółki prawa handlowego,  którą musisz zarejestrować w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym).

3.    Nazwa firmy

W przypadku wpisu do CEIDG w nazwie twojej firmy prowadzonej jako jednoosobowa działalność gospodarcza znajdzie się twoje imię i nazwisko plus, jeśli tak zdecydujesz, nazwa własna firmy np. NOWA Piotr Nowak albo z określeniem profilu działalności np. Piotr Nowak Pralnia Chemiczna. Osoba fizyczna może dokonać tylko jednego wpisu do CEIDG.
Nazwa spółki cywilnej musi zawierać co najmniej nazwiska wszystkich wspólników np. Nowak, Kowalski sp. c. albo z nazwą własną NOWAKO Nowak, Kowalski sp. c.

We wpisie do CEIDG możesz podać nazwę skróconą firmy np. NOWAKO.

Jeśli zarejestrujesz firmę w KRS to nazwa działalności zależy od wybranego rodzaju spółki.

Spółka jawna – w nazwie musi się znaleźć nazwisko przynajmniej jednego wspólnika np.  Nowak sp. j. lub Nowak, Kowalski sp. j., NOWAKO Nowak sp. j.
Spółka partnerska – w nazwie musi się pojawić nazwisko co najmniej jednego wspólnika z dopiskiem „i partner” albo „i partnerzy” np. Tłumacze Przysięgli Nowak i partnerzy.
Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna – w nazwie musi być wpisane nazwisko komplementariusza, a jeśli komplementariuszem jest spółka trzeba wpisać jej pełna nazwę np. Nowak usługi budowlane sp. k. albo Usługi budowlane NOWAKO sp. z o.o. sp. k.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna – ich nazwy nie muszą zawierać nazwisk ani nazw udziałowców, można nadać dowolną nazwę.

4.    Siedziba działalności

Adres siedziby firmy jest wymagany już na samym początku przy rejestracji działalności, więc warto się nad tym wcześniej zastanowić. Jako siedzibę firmy możesz wskazać twoje mieszkanie, biuro lub adres wynajęty w biurze wirtualnym. Wybór adresu siedziby firmy wiąże się z przyporządkowaniem do odpowiedniego urzędu skarbowego, w którym będziesz rozliczać podatek dochodowy.  Adres ten będzie też używany na fakturach, rachunkach i do korespondencji.
Oprócz głównego miejsca prowadzenia działalności możesz posiadać i wskazać przy rejestracji miejsca dodatkowe.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz zarejestrować firmy w miejscu swojego zamieszkania, skorzystaj z oferty wirtualnego biura. Przeczytaj

5.    Rachunek bankowy

Decydując się na prowadzenie firmy musisz posiadać rachunek bankowy. Konto w banku jest niezbędne do rozliczeń z kontrahentami, zapłaty podatków oraz składek do ZUS.
Jako przedsiębiorca zatrudniający pracowników będziesz także w ich imieniu opłacać ZUS i podatki. W przypadku, gdy prowadzisz działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG możesz używać swojego prywatnego rachunku bankowego, ale musisz być jego jedynym posiadaczem, nie może to być wspólny rachunek małżeński.

6.    Wybór formy opodatkowania

W zależności od tego, jaką formę prawną wybierzesz dla swojej działalności będziesz podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT lub CIT.
Przedsiębiorcy zarejestrowani w CEIDG – PIT, spółki, fundacje, spółdzielnie wpisane do KRS – CIT.
Podlegając opodatkowaniu podatkiem PIT możesz wybrać jedną z form opodatkowania:
– zasady ogólne (skala podatkowa 18 i 32%)
– podatek liniowy (stawka 19%),
– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo
– karta podatkowa.

Informacja o formie opodatkowania podajesz w momencie rejestracji i nie możesz jej zmienić w dowolnym momencie, dlatego warto wcześniej się poradzić i dobrze wybrać.

7.    Rejestracja działalności gospodarczej – wniosek papierowy lub online

Rejestracji firmy w CEIDG i KRS możesz dokonać drogą elektroniczną lub tradycyjnie, wypełniając wniosek papierowy, który należy złożyć w Urzędzie Miasta lub Gminy (CEIDG) albo w sądzie (KRS)
Jeśli zdecydujesz się na wypełnienie wniosku online będziesz musiał potwierdzić go elektronicznym podpisem lub bezpłatnym Zaufanym Profilem ePUAP.

Pamiętaj, że wypełnienie formularza przez internet bez zastosowania podpisu elektronicznego lub ePUAP nie skutkuje automatyczną rejestracją w CEIDG czy KRS. To tylko ułatwienie dla użytkowników komputerów, a wniosek i tak należy wydrukować i przedłożyć w odpowiedniej instytucji.
Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna, w KRS podlega opłacie sadowej.

8.    ZUS

Rejestracja w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest obowiązkowa. Masz 7 dni na zgłoszenie do ubezpieczeń.

ZUS

9.    NIP i REGON

NIP – Numer Identyfikacji Podatkowej oraz REGON – nr statystyczny w GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) twojej firmy nadawane są automatycznie w procesie rejestracji działalności gospodarczej.

Zobacz powiązane artykuły:


Wirtualne biuro, a problem rejestracji jako podatnika VAT?

Wysokie koszty prowadzenia działalności, od lat wskazywane są przez polskich przedsiębiorców

Czytaj więcej...

Prawa i obowiązki wynikające z RODO

  W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami gwałtownie rosnącego zainteresowania

Czytaj więcej...

Mini przegląd sektora MŚP w Polsce

Usługa wynajmu adresu do rejestracji firmy w Twoim Wirtualnym Biurze, jest usługą

Czytaj więcej...

Korzyści z wirtualnego biura

Twoje Wirtualne Biuro

Skontaktuj się z nami

Rezerwacja salki

Salka na spotkania biznesowe w centrum Warszawy.
Sprawdź wolne terminy!