język angielski język rosyjski

BLOG

Sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu? Biznes.gov.pl – portal dla przedsiębiorców.

Tytułem wstępu…

Od grudnia 2015 roku działa w Polsce Ministerstwo Rozwoju, które powstało (m. in.) w ramach likwidacji Ministerstwa Gospodarki.

Ministerstwo Rozwoju zostało powołane w celu koordynacji działań, związanych z realizacją strategii rozwoju społeczno-gospodarczego, polityką gospodarczą oraz zarządzaniem systemem wdrażania Funduszy Europejskich.

Jednym z projektów realizowanych przez MR jest serwis dla przedsiębiorców biznes.gov.pl – serwis dzięki któremu przedsiębiorca pewne sprawy urzędowe może załatwić on-line w zaciszu swojego gabinetu. Brzmi nieźle? Przyjrzymy się serwisowi bliżej…

Serwis biznes.gov.pl

Po wpisaniu w pasek adresu przeglądarki internetowej adresu biznes.gov.pl, zostaniemy przekierowani na stronę główną serwisu. Kwestie związane z UX&UI pominiemy i przejdziemy od razu do omawiania zawartości.

Strona główna serwisu biznes.gov.pl
Widok strony głównej serwisu biznes.gov.pl

Po pierwsze należy zwrócić uwagę, że serwis podzielony jest na dwie główne części:

  • dla przedsiębiorcy
  • dla administracji

W związku z tym, że jesteśmy pro-przedsiębiorczy, zajmiemy się częścią przeznaczoną dla przedsiębiorców.

To co zwraca naszą uwagę poradnik w 6 kluczowych kwestiach związanych z prowadzeniem działalności w Polsce.

Poradnik jest logicznie zorganizowany, począwszy od kwestii związanych z planowaniem działalności, aż do ostatniego etapu życia firmy, a ściślej mówiąc, aż do ostatniego akordu w ostatnim etapie życia firmy – czyli do jej zamknięcia. W tej części chyba najbardziej przypadała nam do gustu sekcja 4 – czyli sekcja „prowadzę firmę”. Cieszy nas fakt, że MR oprócz instruowania przedsiębiorcy jak odprowadzać należności (podatki i ubezpieczenia), podpowiada także skąd wziąć na to środki, poprzez udzielanie praktycznych wskazówek z zakresu handlu lub marketingu.

W dalszej kolejności mamy 3 boksy:

  • pierwszy przybliża środowisko biznesowe w Polsce,
  • drugi przekierowuje do systemu składania wniosków on-line
  • trzeci, kierujący do sekcji pomoc

Najciekawszą opcją dostępną po kliknięciu w pierwszy boks, jest poradnik przedsiębiorcy. Trzeba przyznać, że jest on bardzo obszerny i praktyczny. Jego konstrukcja zakłada, że użytkownik wyszukuje interesujące go zagadnienie lub problem, a następnie jest przekierowywany do poradnika, który punkt po punkcie opisuje jak w danej sytuacji należy się zachować. Np. w kwestii związanej z otwarciem apteki., poradnik instruuje nas w zakresie wstępnych warunków jakie należy spełnić, jak zarejestrować działalność w zakresie sprzedaży leków, uzyskania zezwolenia, zawarcia umowy z NFOZ dla celów refundacji leków, otwarcie e-apteki oraz wszelkich innych obowiązków związanych z tego typu działalnością.

Drugi boks powiązany jest z serwisem ewnioski.biznes.gov.pl. W tej części dostępne są najbardziej popularne druki i formularze, które przez Internet można wysłać do urzędu. Żeby móc załatwić sprawę on-line wymagana jest rejestracja w serwisie oraz podpis elektroniczny.

Czy wszystkie sprawy można załatwić przez Internet? Niestety nie. Żeby móc daną kwestię załatwić on-line musi na nią istnieć „e-procedura”. Lista spraw opatrzonych adnotacją „e-procedura” ( w kolumnie po prawej stronie ) jest dostępna tutaj: https://www.biznes.gov.pl/szukaj-procedur.

Wyszukiwarka procedur w serwisie biznes.gov.pl
Widok strony z wyszukiwarką procedur biznes.gov.pl

Trzeci boks to boks kierujący do pomocy. Jeżeli użytkownik ma dodatkowe pytania może je zadać Beacie – Wirtualnemu Urzędnikowi. Testowaliśmy kompetencje Beaty i z wyników jesteśmy dostatecznie zadowoleni. Mamy nadzieję, że jeżeli zajdzie taka potrzeba to Państwu też pomoże. Pomoc można także uzyskać wysyłając formularz lub dzwoniąc pod podane numery telefonów.

(Mała) krytyka

Do mankamentów serwisu możemy zaliczyć:

  • serwis nie jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
  • ilość spraw, które możemy załatwić przez Internet (opatrzonych adnotacją „e-procedura” ) jest zdecydowanie za mała, co stawia pod znakiem zapytania podstawową rolę jaką ten serwis ma pełnić

Tytułem zakończenia…

Serwis biznes.gov.pl jest narzędziem praktycznym oraz dobrym kompendium wiedzy na temat przepisów, procedur, podatków, ubezpieczeń, etc. etc związanych z powadzeniem działalności gospodarczej. Ilość dostarczanych informacji przez serwis jest olbrzymia, co powinno nam uświadomić z jak wielką biurokracją spotykają się przedsiębiorcy i jak nie łatwo prowadzić biznes w Polsce.

Zobacz powiązane artykuły:


Mini przegląd sektora MŚP w Polsce

Usługa wynajmu adresu do rejestracji firmy w Twoim Wirtualnym Biurze, jest usługą

Czytaj więcej...

Wirtualne biuro, a problem rejestracji jako podatnika VAT?

Wysokie koszty prowadzenia działalności, od lat wskazywane są przez polskich przedsiębiorców

Czytaj więcej...

Decyzje w przedsiębiorstwie – Teoria Gier w przykładach

Zaprezentujemy dwa proste przykłady w których decyzje w przedsiębiorstwie, zapadają

Czytaj więcej...

Korzyści z wirtualnego biura

Twoje Wirtualne Biuro

Skontaktuj się z nami

Rezerwacja salki

Salka na spotkania biznesowe w centrum Warszawy.
Sprawdź wolne terminy!